Moja čínska dekáda - Pavel Dvořák ml.

31.03.2025
Zdroj: www.databazeknih.cz, Canva
Zdroj: www.databazeknih.cz, Canva

Anotácia:

Vtipné, ale i smutné; prekvapujúce, či niekedy až šokujúce; ale vždy veľmi zaujímavé zážitky sinológa, tlmočníka čínštiny a YouTubera Pavla Dvořáka z viac ako desiatich rokov života medzi Číňanmi.

Pavel Dvořák nikdy netúžil precestovať svet. Túžil spoznať Čínu. Ale tak, ako ju pozná málokto! Po štúdiách na čínskej univerzite sa mal vrátiť domov, ale namiesto toho zavolal rodičom, že sa už nevráti. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja.

Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale otvorili Pavlovi dvere do života v Číne. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon aj majiteľ cestovnej kancelárie. Vďaka svojej pestrej práci precestoval Čínu od severu na juh a od západu na východ. Nazbieral bizarné a vtipné zážitky z ciest, čínskych tovární, medzinárodných korporácií, politických rokovaní, ale aj čínsko-slovenského manželstva a rodinného života, o ktoré sa v tejto knihe s čitateľmi otvorene podelí.

Môj názor:

Keďže Pavla Dvořáka sledujem na Youtube už niekoľko rokov, chcela som si prečítať knihu o jeho živote v Číne. Ako možno niektorí viete, Pavel žije v Číne už viac ako 10 rokov spolu s manželkou - Číňankou. Priznám sa, že som vôbec netušila, aká cesta viedla k jeho štúdiu čínštiny. Na videách totiž pôsobí tak placho a on sa pritom jedného dňa zbalil a už sa domov nevrátil.

Viete si predstaviť ten kultúrny šok, keď sa presťahoval z dedinky Budmerice do dvadsaťsedemmiliónového Šanghaja? Autor vo svojej knihe opisuje najprv to, ako sa k čínštine vôbec dostal, ako začal študovať v Číne, opisuje aj samotné štúdia a život po škole.

V knihe je zhrnuté veľké množstvo zážitkov - čínske internáty, tlmočenie pre rôzne skupiny ľudí (okrem iných aj jeho vzor - Jackie Chana), cestovanie po Číne, ale aj nie príliš šťastné udalosti, ktoré sa udiali v jeho rodine. 

Prečítate si, ako sa spoznal so svojou čínskou manželkou a ako ho prijala najmä jej rodina. Asi nám je jasné, že kultúra svadieb v Číne je úplne iná ako u nás - na dcére majú jej rodičia zarobiť. Aké veno však môže budúcim svokrovcom dať chlapec tesne po škole, ktorý ešte nezačal poriadne pracovať?

Čo na knihu hovoríte vy? Ako sa vám páčila?

Home Decor © Všetky práva vyhradené 2023
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!